Autyzm to zespół całościowych zindywidualizowanych zaburzeń o charakterze neurorozwojowym. Osoby dotknięte ASD mają problemy komunikacyjne, społeczne i behawioralne.
Udowodniono korzystny wpływ terapii tlenowej na pacjentów autystycznych. Dzięki HBOT:
grafika. 1 obraz mózgu przed (po lewej) i po (po prawej) oddziaływaniu HBOT,
źródło: http://actiontwins.pl
Dzięki terapii HBOT u osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) następuje widoczna poprawa:
fot. 1 obraz mózgu 17-letniego chłopca, przed (po lewej) i po (po prawej) oddziaływaniu tlenoterapii hiperbarycznej
źródło: http://actiontwins.pl
Ponadto, występuje również lepsze:
Dochodzi także do wzrostu apetytu (skłonność do próbowania nowych dań, przybieranie na wadze) i obniżenia poziomu stresu, lęku oraz frustracji.
Dr Dan Rossignol z Child Development Resource Centre na Florydzie, niegdyś sam był sceptykiem w stosunku do HBOT, jednak po tym jak pomogła ona jego dwóm synom dotkniętym ASD, zdecydował się podjąć temat tlenoterapii hiperbarycznej na gruncie naukowym i z dnia na dzień stał się jej pasjonatem.
W roku 2009 przeprowadził badaniom klinicznym z udziałem 62 dzieci z autyzmem, w wieku od 2 do 7 lat, które zostały poddane 40-tu 1-godzinnym sesjom HBOT. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy:
W zakresie ogólnego funkcjonowania, rozumienia języka, kontaktów społecznych, kontaktu wzrokowego i tzw. świadomości czuciowej. W pierwszej badanej grupie kontrolnej lekarze stwierdzili bardzo dużą lub dużą poprawę u 30% dzieci, natomiast w drugiej grupie odsetek ten wynosił zaledwie 8% . Ogółem poprawę w trakcie badania poprawę zanotowano u 80% dzieci z grupy pierwszej i u 38% z grupy drugiej. Szczegółowe wyniki badań opublikowane zostały w piśmie „BMC Pediatrics”.
Poniżej przedstawione zostały wyniki badań dr Rossignol'a, z 2012 r, które dotyczyły zmian w kolorowaniu przez 17-letnią nastolatkę ze spektrum autyzmu, której podano 100%-owy tlen pod ciśnieniem 1,5 ATM.
źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3472266/
Nastolatka zaczęła od rysowania pojedynczych, kolorowych kresek (a). Po kilku sesjach HBOT malowała już kolorowe plamy (b), a wraz ze zwiększaniem liczby sesji w komorze, używała prawidłowych kolorów (c) i wypełniała określone kształty z zachowaniem ich granic (d).
Podobnie, ogromne różnice w rozwoju możemy dostrzec w odręcznym piśmie 6-letniego chłopca, przed (a) i po zastosowaniu 40 sesji HBOT pod ciśnieniem 1,3 ATM (b).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3472266/
W 1996 roku, dr Paul G. Harch, poprzez HBOT wspomógł rozwój 7-letniej dziewczynki z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – od nawiązania kontaktu wzrokowego po pierwszej wizycie w komorze, przez umiejętność samodzielnego chodzenia, aż po rozwój umiejętności komunikacyjnych.
W swojej słynnej książce „The Oxygen Revolution”, dr Harch opisuje również historię Brian'a – chłopca z ASD, który dzięki tleneterapii hiperbarycznej zaczął mówić w sposób bardziej płynny i zrozumiały, dzięki czemu znacznie poprawił relacje z rówieśnikami.
U chłopca o imieniu Toros zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu wieku 4 lat. Dzięki stosowaniu HBOT w ciągu kolejnych dwóch lat doszło do znacznego zahamowania efektów ASD i nastąpił widoczny rozwój w zakresie zdolności koncentracji, pamięci i mowy. Chłopiec przeszedł 40 sesji tlenoterapii, po których wykazał zdecydowaną poprawę. Wydłużył się czas koncentracji, powróciło zainteresowanie życiem i umiejętność komunikacji (m.in. zaczął zwracać się do innych po imieniu).
Poniżej zaprezentowany jest materiał prezentujący doświadczenia rodziców, którzy zastosowali HBOT w terapii swoich dzieci ze spektrum autyzmu.
Ovida Sp. z o.o. ul. Dojazdowa 54, 44-100 Gliwice
tel. +48 32 428 16 88, kom. +48 720 836 777
e-mail: kontakt@ovida.pl
NIP: 631-26-83-236
REGON: 382049740
KRS: 0000762871
Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS