HIPERBARYCZNA TERAPIA TLENOWA SPOSOBEM NA ZDROWSZE ŻYCIE!

Artykuł w tygodniku ANGORA Nr 3 (1492) 

Na temat hiperbarycznej terapii tlenowej (z ang. HBOT – HyperBaric Oxygen Therapy), z Aleksandrą Kołpaczkiewicz – Prezes firmy Enko-Pomiar Sp. z o.o. rozmawia Roksana Herman-Polak.

RHP. Na dworze ciemno, zimno i wszechobecny smog. Jesteśmy apatyczni i znużeni. Czy można coś na to poradzić?

AK. Pogorszenie samopoczucia wynika często z niedoboru tlenu w naszym organizmie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest on w naszym życiu. Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć kilkanaście dni, bez wody –  parę dni, ale bez tlenu tylko … kilka minut.  W momencie, w którym brakuje nam tlenu, cały organizm zaczyna źle funkcjonować. Brakuje nam energii, spowolniają wszystkie procesy metaboliczne. Gdy taki stan utrzymuje się dłużej, zaczynają się pojawiać różne dolegliwości chorobowe. Jak temu przeciwdziałać? Jak dostarczyć tlen do każdej komórki naszego organizmu?  Właśnie tutaj z pomocą przychodzi hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT).

RHP. Na czym ona polega i jak wpływa na nasz organizm?

AK. Terapia hiperbaryczna polega na oddychaniu powietrzem o bardzo wysokiej zawartości tlenu w komorze, w której panuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego.

RHP. Jakie ciśnienie panuje w komorze hiperbarycznej?

AK. W ramach tzw. łagodnej terapii hiperbarycznej wykorzystywane są komory o ciśnieniu od 1,2 ATA do 1,5 ATA. Obrazowo mówiąc, jest to ciśnienie, które panuje odpowiednio na głębokości od dwóch do pięciu metrów pod wodą. Terapia ta jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana w wielu miejscach, w tym również w domu.

RHP. Jakie jest, zatem praktyczne zastosowanie hiperbarycznej terapii tlenowej?

AK. Zakres stosowania tej terapii jest tak szeroki, że nie sposób wymienić go w tym wywiadzie. Najszybszym i najbardziej widocznym efektem jest poprawa samopoczucia i poprawa wyglądu skóry. Tlen dociera do „uśpionych” komórek skóry, odżywia je, powoduje tworzenie się kolagenu oraz komórek macierzystych. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku seansach. Jednak dopiero długotrwałe korzystanie z komory powoduje, że efekty te są trwałe.

HBOT daje doskonałe rezultaty w terapii i wspomaganiu leczenia takich chorób jak: cukrzyca, borelioza, autyzm, zespół Aspergera, depresja, syndrom wypalenia zawodowego, zaburzenia potencji; pomaga w rozwiązywaniu problemów gastrycznych, ortopedycznych, dermatologicznych oraz wielu innych.  Z powodzeniem jest też stosowana przy rehabilitacji po udarach i wylewach. Znacznie przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Przy dłuższym stosowaniu powoduje zanikanie nawet bardzo starych blizn. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie internetowej.

RHP. Wymieniła Pani przede wszystkim wspomaganie leczenia różnych chorób. Ale czy są jeszcze jakieś inne zastosowania terapii hiperbarycznej?

AK. Tak, HBOT jest szeroko stosowana w sporcie. Najlepsi na świecie piłkarze, tenisiści, pływacy, zapaśnicy itd., na co dzień korzystają z komór hiperbarycznych.

Innym obszarem zastosowania tej terapii jest spowolnienie procesów starzenia. HBOT efektywnie dostarcza składniki odżywcze do wszystkich tkanek. Usuwa nadmiar toksyn z organizmu, wpływa na dobre samopoczucie, zapewnia zdrowy sen, sprzyja wzrostowi komórek macierzystych, wspiera pracę układu immunologicznego, poprawia jakość życia osób starszych.

RHP. Jak najskuteczniej korzystać z takiej kuracji?

AK. Pierwsze efekty pojawiają się po ok. 10 zabiegach, jednak ich utrwalenie ma miejsce po 30 – 40 sesjach. Rekomendowane są sesje o długości ok. 60 – 120 minut w przypadku osób dorosłych i ok. 45 – 75 minut w przypadku dzieci.

RHP. Czy każdy może poddać się kuracji hiperbarycznej?

AK. Jak każda terapia, także tlenowa terapia hiperbaryczna posiada swoje ograniczenia. Przeciwwskazania do tlenowej terapii hiperbarycznej to:  ciąża, nieleczona odma opłucnowa oraz zwłóknienie lub inne choroby płuc. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku m.in.: klaustrofobii, urazów i chorób zatok oraz uszu, czy wszczepionego rozrusznika serca.

RHP. To, co Pani mówi, brzmi bardzo ciekawie i wręcz nieprawdopodobnie. Dlaczego zatem ta terapia jest tak mało znana i tak rzadko stosowana?

AK. Hiperbaryczna terapia tlenowa jest znana i z ogromnym powodzeniem stosowana na świecie od wielu lat, a w Polsce wykorzystują ją m.in.: Klinika Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni  oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Światowe badania naukowe potwierdziły skuteczność HBOT w leczeniu i wspomaganiu leczenia wielu chorób, natomiast dynamiczny rozwój techniki i technologii pozwolił zbudować komory niewielkich rozmiarów i oferować je w przystępnych cenach.

RHP. Czego zatem potrzebujemy, aby poddać się takiej terapii?

AK. W zasadzie potrzebujemy trzech elementów: komory twardej lub miękkiej, kompresora, który wytworzy odpowiednie ciśnienie w komorze, oraz koncentratora tlenu.

RHP. Co to jest koncentrator tlenu?

AK. Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera tlen z powietrza, oczyszcza go, filtruje i w stężeniu około 95% wtłacza pod ciśnieniem do komory.

RHP. Czy Pani sama korzysta z terapii hiperbarycznej?

AK. Oczywiście! Od dawna mam w domu miękką komorę hiperbaryczną. Na początku, już po kilku seansach, zaczęłam lepiej zasypiać. Rano też budzę się i wstaję bez problemu, choć kiedyś był to dla mnie poważny kłopot. Mam dużo więcej energii. Dzisiaj jest to niemal codzienny rytuał. W komorze spędzam około godziny średnio pięć dni w tygodniu. Niezależnie od pozytywnych skutków terapii, jest to czas, który mam tylko dla siebie. Jestem odcięta od świata. Nikt niczego ode mnie nie chce. Mogę poczytać, przemyśleć w spokoju pewne sprawy czy też się po prostu się zdrzemnąć. Czasami zastanawiam się, jak kiedyś mogłam żyć bez komory!

RHP. Korzyści płynące ze stosowania terapii hiperbarycznej są imponujące. Co obejmuje Wasza oferta i do kogo jest skierowana?

AK. Oferujemy komory twarde w różnych wielkościach, które umożliwiają uzyskanie ciśnienia do 1,5 ATA. Posiadamy w ofercie również komory miękkie w różnych rozmiarach do leżenia lub siedzenia. Nowością są miękkie komory czteroosobowe. Jako ciekawostkę mogę dodać, że w ofercie znajduje się także komora dla zwierząt. Do każdej komory dostarczamy kompresor oraz koncentrator tlenu o wydajności 5 lub 10 litrów/min. Oferta nasza kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców: od klinik i gabinetów rehabilitacyjnych, przez punkty usługowe HBOT, salony piękności, kluby sportowe, siłownie oraz kluby fitness i wellness, do firm zatrudniających osoby, których praca wymaga dużego wysiłku umysłowego oraz szybkiego tempa pracy. Bardzo ważną grupę stanowią osoby prywatne, które komory wykorzystują w domu.

RHP. Wiem, że w Polsce funkcjonuje już pewna liczba gabinetów oferujących usługi HBOT zarówno w komorach twardych, jak i miękkich.

AK. Tak, ich liczba stale rośnie, ale ciągle jest ich niewiele. Jestem jednak pewna, że będzie ich coraz więcej. Kuracja ta ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, jakość i długość życia, samopoczucie, sprawność fizyczną i umysłową, itd. Prawdopodobnie, w niedalekiej przyszłości, nie tylko w każdym mieście, ale także dzielnicy będą działały takie punkty. Dlatego też, dla osób przedsiębiorczych, jest to dobry pomysł na biznes. Obecnie najpoważniejszą barierą w szybkim rozwoju tej terapii jest niska świadomość ludzi na temat korzystnych skutków jej stosowania. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wywiadu wielu naszych czytelników zainteresuje się bliżej HBOT i będzie poznawać jej zalety. Dostępna jest ogromna ilość informacji na ten temat, trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. Osobiście zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz do kontaktu z naszą firmą:  www.ovida.pl

RHP. Dziękuję za rozmowę.

UCIEKNIJ OD SMOGU

15 stycznia 2019
  1. pl
  2. en

Ovida Sp. z o.oul. Dojazdowa 54, 44-100 Gliwice

 tel. +48 32 428 16 88, kom. +48 720 836 777

e-mail: kontakt@ovida.pl

NIP: 631-26-83-236

REGON: 382049740

KRS: 0000762871

Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS