Ovida Sp. z o.oul. Dojazdowa 54, 44-100 Gliwice

 tel. +48 32 428 16 88, kom. +48 720 836 777

e-mail: kontakt@ovida.pl

NIP: 631-26-83-236

REGON: 382049740

KRS: 0000762871

Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS

Tlen jest istotną częścią naszego życia. Człowiek może średnio przeżyć do 3 tygodni bez jedzenia, do 3 dni bez wody i do 3 minut bez tlenu.  Kiedy jego poziom w organizmie maleje, cały organizm zaczyna źle funkcjonować. Najwięcej tlenu potrzebuje mózg, przy czym stanowi on zaledwie około 2% masy naszego ciała, a zużywa około 20 – 25% tlenu.

Dlaczego potrzebujemy tlenu?

Tlenoterapia hiperbaryczna polega ona na oddychaniu powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu w komorze, w której panuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego. 

Co to jest terapia hiperbaryczna?

Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, spręża je, a następnie poprzez filtrowanie usuwa z niego azot i inne gazy. Dzięki temu następuje koncentracja tlenu i zwiększenie jego zawartości w mieszance gazu do poziomu około 90-95%. Następnie po oczyszczeniu i nawilżeniu tlen, o tak wysokim stężeniu jest dostarczany do komory. Najważniejszą częścią koncentratora jest sito molekularne. Należy je wymienić po około 10 000 godzinach pracy. Żywotność samego koncentratora wynosi około 30 000 godzin*.

 

*Zakładając w ciągu roku kalendarzowego (365 dni) codzienną pracę urządzenia przez 8 godzin to: 

  • 10 000 godzin stanowi około 3,5 roku.
  • 30 000 godzin stanowi ok. 10 lat.

Jak działa koncentrator tlenu?

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT) to terapia, w trakcie której osoba przebywającej wewnątrz (najczęściej nadmuchiwanej) komory oddycha mieszanką o zwiększonej zawartości tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego od 1,2 do 1,5 ATA. Jest to ciśnienie, które panuje odpowiednio na głębokości od dwóch do pięciu metrów pod wodą. Terapia ta może być stosowana w wielu miejscach, w tym również w domu.

Co to jest łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT)?

Tradycyjna tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) odbywa się  najczęściej w asyście przeszkolonego technika lub lekarza, z wykorzystaniem 100 % tlenu oraz ciśnieniu przekraczającym 2,0 ATA.
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) odbywa się przy wykorzystaniu ciśnienia w zakresie między 1,2 a 1,5 ATA. Komory do celów mHBOT są zaprojektowane z myślą o użytkownikach indywidualnych lub mniejszych punktach komercyjnych. 

Jaka jest różniąca między mHBOT i HBOT?

Co to jest ATA?

100 % czysty tlen jest stosowany w komorach hiperbarycznych klasy medycznej, które powinny być obsługiwane wyłącznie przez specjalnie wyszkolonych techników pracujących pod nadzorem lekarza. W przypadku komór hiperbarycznych do użytku domowego lub komercyjnego dostarcza się mieszankę gazu z podwyższona zawartością tlenu.

 

Czy komora hiperbaryczna jest wypełniona 100% czystym tlenem?

W komorze hiperbarycznej najlepiej sprawdzają się luźne, bawełniane ubrania zapewniające przewiewność i swobodę ruchów.

Jaki strój powinniśmy mieć ubrany w trakcie przebywania w komorze?

Do komory hiperbarycznej przeznaczonej do łagodnej terapii hiperbarycznej możemy zabrać ze sobą przedmioty pomagające nam zrelaksować się oraz spędzić czas w sposób przyjemny. Mogą to być np. książki, gry planszowe, kolorowanki, etc.

Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory ostrych przedmiotów oraz zapalniczek, zapałek, papierosów, ogrzewaczy żelowych, plastrów ogrzewających, zabawek wywołujących tarcie, elektryczność statyczną lub iskry, przedmiotów elektronicznych posiadających akumulatory elektryczne.

Można również zabrać ze sobą niektóre przyrządy do ćwiczeń fizycznych np. gumy treningowe. 

W komorach (zwłaszcza o większej średnicy, tj. 90 cm) można wykonywać pewne ćwiczenia fizyczne. 

Jakie przedmioty można zabrać ze sobą do komory hiperbarycznej?

W praktyce jedynym kosztem eksploatacji komory jest koszt energii elektrycznej. Komora o ciśnieniu 1.5 ATA i wydajności tlenu 10 l/min pobiera 1,5 kW, czyli koszt  1 godziny pracy komory jest równy cenie 1.5 kWh energii elektrycznej.

Żywotność samej komory zależy do sposobu jej eksploatacji. Przy prawidłowej konserwacji, eksploatowane obecnie komory pracują już około 10 lat i nadal są sprawne i bezpieczne. Będą jeszcze służyły swoim użytkownikom przez wiele lat.

Jakie są koszty eksploatacji komory i jaka jest żywotność komory?

ATA jest terminem używanym do mierzenia ciśnienia powietrza otaczającego nas w danym momencie i oznacza tzw. atmosferę absolutną. Punktem wyjścia jest ciśnienie 1.0 ATA, którego doświadczamy stojąc na poziomie morza. W trakcie tlenoterapii hiperbarycznej jest ono sumą ciśnienia atmosferycznego i tego panującego w komorze.

  1. pl
  2. en