Tlen jest istotną częścią naszego życia. Człowiek może średnio przeżyć do 3 tygodni bez jedzenia, do 3 dni bez wody i do 3 minut bez tlenu.  Kiedy jego poziom w organizmie maleje, cały organizm zaczyna źle funkcjonować. Najwięcej tlenu potrzebuje mózg, przy czym stanowi on zaledwie około 2% masy naszego ciała, a zużywa około 20 – 25% tlenu.

Dlaczego potrzebujemy tlenu?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest efektywną metodą dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Polega ona na oddychaniu powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu w komorze, w której panuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego. 

Co to jest terapia hiperbaryczna?

Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, spręża je, a następnie poprzez filtrowanie usuwa z niego azot i inne gazy. Dzięki temu następuje koncentracja tlenu i zwiększenie jego zawartości w mieszance gazu do poziomu około 95% . Następnie po oczyszczeniu i nawilżeniu tlen, o tak wysokim stężeniu jest dostarczany do komory. Najważniejszą częścią koncentratora jest sito molekularne. Należy je wymienić po około 10 000 godzinach pracy. Żywotność samego koncentratora wynosi około 30 000 godzin*.

 

*Zakładając w ciągu roku kalendarzowego (365 dni) codzienną pracę urządzenia przez 8 godzin to: 

  • 10 000 godzin stanowi około 3,5 roku.
  • 30 000 godzin stanowi ok. 10 lat.

Jak działa koncentrator tlenu?

 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT) to terapia, w trakcie której osoba przebywającej wewnątrz (najczęściej nadmuchiwanej) komory oddycha mieszanką o zwiększonej zawartości tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego od 1,2 do 1,5 ATA. Jest to ciśnienie, które panuje odpowiednio na głębokości od dwóch do pięciu metrów pod wodą. Terapia ta jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana w wielu miejscach, w tym również w domu.

Co to jest łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT)?

Tradycyjna tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) odbywa się  najczęściej w asyście przeszkolonego technika lub lekarza, z wykorzystaniem 100 % tlenu oraz ciśnieniu przekraczającym 2,0 ATA.
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) odbywa się przy wykorzystaniu ciśnienia w zakresie między 1,2 a 1,5 ATA. Komory do celów mHBOT są zaprojektowane z myślą o użytkownikach indywidualnych lub mniejszych punktach komercyjnych. Terapia ta najczęściej stosowana jest w celu poprawy kondycji fizycznej, wydolności organizmu oraz wyglądu.

Jaka jest różniąca między mHBOT i HBOT?

Co to jest ATA?

Nie zaobserwowano żadnych niebezpiecznych działań niepożądanych przy stosowaniu łagodnej hiperbarycznej terapii tlenowej, jednak niektóre osoby mogą doświadczyć lekkiego zmęczenia w początkowej fazie terapii. Jest to naturalny objaw związany z oczyszczaniem się organizmu z toksyn.

W trakcie wzrostu lub spadku ciśnienia w komorze można doświadczyć niewielkiego ucisku  w uszach, podobnego jak podczas startu czy lądowania samolotu.

Toksyczność tlenu i działania niepożądane są rzadkie i odnoszą się do tlenoterapii hiperbarycznej w zastosowaniach klinicznych pod wysokim ciśnieniem. Takie terapie są przeprowadzane pod nadzorem lekarza oraz przeszkolonego technika.

Nie zaleca się korzystania z tlenoterapii hiperbarycznej w przypadku występowania ostrych stanów zapalnych uszu, infekcji wirusowych i gorączki, nieleczonej odmy i choroby płuc z retencją CO2, padaczki, zapalenia nerwu wzrokowego, wrodzonej sferocytozy, ciąży, posiadania rozrusznika serca oraz stosowanie niektórych leków.

Czy tlenoterapia jest bezpieczna?

100 % czysty tlen jest stosowany w komorach hiperbarycznych klasy medycznej, które powinny być obsługiwane wyłącznie przez specjalnie wyszkolonych techników pracujących pod nadzorem lekarza. W przypadku komór hiperbarycznych do użytku domowego lub komercyjnego dostarcza się mieszankę gazu z podwyższona zawartością tlenu.

Do maski tlenowej (lub w przypadku stosowania systemu nadmuchu twarzowego), w pobliże nosa napływa tlen, o stężeniu około 95%. W samej komorze w zależności od wielkości komory i rodzaju koncentratora tlenu (5l lub 10l) tlen osiąga stężenie od 31% do 35%.

Czy komora hiperbaryczna jest wypełniona 100% czystym tlenem?

W komorze hiperbarycznej możemy przebywać w dowolnym stroju, ale najlepiej sprawdzają się luźne, bawełniane ubrania zapewniające przewiewność i swobodę ruchów.

Jaki strój powinniśmy mieć ubrany w trakcie przebywania w komorze?

Do komory hiperbarycznej przeznaczonej do łagodnej terapii hiperbarycznej możemy zabrać ze sobą przedmioty pomagające nam zrelaksować się oraz spędzić czas w sposób przyjemny. Mogą to być np. książki, laptopy, tablety i smartfony, gry planszowe, kolorowanki, etc.

Można również zabrać ze sobą niektóre przyrządy do ćwiczeń fizycznych np. gumy treningowe. 

W komorach (zwłaszcza o większej średnicy, tj. 90 cm) można wykonywać pewne ćwiczenia fizyczne. Ruch i wysiłek w komorze hiperbarycznej potęguje efekt odżywiania komórek, czyniąc terapię jeszcze bardziej efektywną.

Jakie przedmioty można zabrać ze sobą do komory hiperbarycznej?

W praktyce jedynym kosztem eksploatacji komory jest koszt energii elektrycznej. Komora o ciśnieniu 1.5 ATA i wydajności tlenu 10 l/min pobiera 1,5 kW, czyli koszt  1 godziny pracy komory jest równy cenie 1.5 kWh energii elektrycznej.

Żywotność samej komory zależy do sposobu jej eksploatacji. Przy prawidłowej konserwacji, eksploatowane obecnie komory pracują już około 10 lat i nadal są sprawne i bezpieczne. Będą jeszcze służyły swoim użytkownikom przez wiele lat.

Jakie są koszty eksploatacji komory i jaka jest żywotność komory?

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych do stosowania tlenoterapii hiperbarycznej, która poprawia zdolność zapamiętywania, twórczego myślenia oraz zdolność koncentracji. Dzięki temu osoba starsza staje się m.in. bardziej aktywna i wykazuje większe zainteresowanie życiem.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe do stosowania tlenoterapii hiperbarycznej?

ATA jest terminem używanym do mierzenia ciśnienia powietrza otaczającego nas w danym momencie i oznacza tzw. atmosferę absolutną. Punktem wyjścia jest ciśnienie 1.0 ATA, którego doświadczamy stojąc na poziomie morza. W trakcie tlenoterapii hiperbarycznej jest ono sumą ciśnienia atmosferycznego i tego panującego w komorze.

  1. pl
  2. en

Ovida Sp. z o.oul. Dojazdowa 54, 44-100 Gliwice

 tel. +48 32 428 16 88, kom. +48 720 836 777

e-mail: kontakt@ovida.pl

NIP: 631-26-83-236

REGON: 382049740

KRS: 0000762871

Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS